Fitoterapi Eğitimi Biruni Üniversitesi’nin teknik alt yapısı uygun ve yeterli donanıma sahip eğitim salon ve laboratuvarlarında, sözlü anlatım, uygulamaları göstererek yaptırma ve katılımlı bilimsel etkinlik gibi yöntemler kullanılarak ‘bitkilerle tedavi’ konusunda halkın bilgilendirilmesini sağlamak.


 • Fitoterapinin tanımı ve gelişim süreci
 • Türkiyenin bitkisel çeşitliliği
 • Fitoterapide kurallar ve uygulamalar
 • Bitkisel etkin madde grupları
 • Geleneksel tedavide kullanılan bitkiler
 • Tıbbi bitkilerin ticareti ve korunması
 • Tıbbi bitkilerin yetiştirilmesi
 • Drogların hazırlanması
 • Bitkisel ürünler
 • Sağlık sorunları ve bitkisel reçeteler
 • Gebelik ve fitoterapi Konuya ilgi duyan herkese açıktır.

Yer : Biruni Üniversitesi Sürekli Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi
Eğitim Tarihi : 28 Kasım 2020  17 Ocak 2021

Eğitim Süresi : 45 Saat / 4 Hafta (12 saat / Hafta)
Eğitim Saatlerimiz : 14.00 – 17:00 / Cumartesi -Pazar

Eğitim Ücreti : 750 ₺ (Öğrenciler için)

Eğitim Ücreti : 1.000 ₺

NOT: İlan edilen eğitimin açılması için asgari katılımcı sayısı 15’dir.


Katılım Belgesi : Eğitim sonunda katılımcılarımıza Biruni Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Rektörlük onaylı Katılım Belgesi verilecektir.


Adayların Kurs Ücretlerini Yatıracakları Hesap Numaraları

Hesap Adı : Biruni Üniversitesi

Banka : Türk Ekonomi Bankası-Beşiktaş Şb.

IBAN No : TR23 0003 2000 0000 0069 2724 45


Prof. Dr. Ecz. Abdülkerim ALPINAR

Yard. Doç. Dr. Ecz. Vildan SEYHAN

Araş. Gör. Büşra KULAKSIZ

Biyolog Seran KIRKINCI


Prof. Dr. Ecz. Abdülkerim ALPINAR

1954 yılında İstanbul’da doğdu. 1975’de mezun olduğu İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde başladığı akademik kariyerine 1979’da doktor asistan, 1989’da doçent, 1996 yılında ise profesör ünvanı alarak devam etti. Uzmanlık alanlı fitoterapi, tıbbi bitkiler sistematiği, Türkiye florası, etnobotanik olan Prof. Alpınar, 5 lisansüstü tezin danışmanlığını yaptı, 9 ulusal projede yürütücülük veya araştırmacı olarak çalıştı, TÜBİTAK doktora sonrası ve İstanbul Üniversitesi araştırma burslarıyla İngiltere ve Hollanda’da konusuyla ilgili incelemelerde bulundu. ABD, Rusya ve Malezya’da da çeşitli bilimsel etkinliklerde bildiriler sundu, uluslararası projelerde görev aldı. 1994, 1999, 2001, 2003 yıllarında, ‘Türkiye bilimine katkı’ nedeniyle, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü tarafından verilen ‘Başarılı araştırıcı belgesi’ sahibi olan Prof. Alpınar, çeşitli idari görevlerde de bulundu. Eevli ve bir çocuk sahibi olan, 12 yıldır fitoterapi eğitimi veren ve 120 kadar bilimsel yayını bulunan Alpınar, halen Biruni Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde görevini sürdürmektedir.

Yard. Doç. Dr. Ecz. Gülsün Vildan SEYHAN

1973 yılında Samsun’da doğdu. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı fakültede Farmakognozi Anabilimdalı’nda başladığı akademik kariyerine 1997 yılında uzman eczacı, 2003 yılında da ecz bilimleri doktoru ünvanını alarak devam etti. 2003 – 2007 yıllarında Biofarma İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Fikri Mülkiyet ve Klinik Çalışmalar Koordinasyon Departmanı’nda uzman, 2007 – 2009 yıllarında yönetici, 2009-2013 yıllarında Müdür olarak çalıştı. Ekim 2013 tarihinden itibaren Fikri Mülkiyet ve Klinik Çalışmalar Koordinasyon danışmanı olarak çalışmalarını sürdüren Seyhan Ekim 2016 tarihinden itibaren Biruni Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde Farmakognozi Anabilim Dalı’nda Öğretim üyesidir. Araştırma konularıyla ilgili çeşitli sempozyum ve eğitimlere katılan Seyhan’ın bilimsel dergilerde yayımlanmış 7 yayını bulunmaktadır.

Arş. Gör. Ecz. Büşra KULAKSIZ

1993 yılında İstanbul’da doğdu. 2011 yılında girdiği İstanbul Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden 2016 yılında mezun oldu. 2014-2015 yıllarında Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğrenci Birliği (MEDUPSA) yönetim kurulunda da çalışan Kulaksız aynı zamanda Beslenme ve Diyetetik Bölümü Yandal Diploması’na sahiptir. Halen Halen Biruni Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olup, İstanbul Üniversitesi Farmakognozi Anabilim Dalı’nda doktora eğitimi almakta ve fitoterapi ile aromaterapi alanlarında araştırmalar yapmakta ve ilgili toplantılara katılmaktadır.

Önemli Not:

 BAŞVURU YAPAN ADAYLARIN ÖDEDİKLERİ ÜCRET HANGİ SEBEPLE OLURSA OLSUN İADE EDİLEMEZ. LÜTFEN BAŞVURUNUZU YAPMADAN ÖNCE BİLGİLERİ DİKKATLİ BİR ŞEKİLDE OKUYUNUZ VE İADE TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.