Eğitimin Amacı

Özel Öğrenme Güçlüğü olan çocuklarla verimli şekilde çalışabilecek, sorunun temel kaynağını bulup, hızlı bir şekilde, çözüm odaklı ilerleyerek çocuğun eğitim süreçlerine destek olabilecek, Özel Öğrenme Güçlüğü tanı ve sağaltım süreçlerine hakim eğitmen sayısını arttırmaya destek olmak.


Eğitimin İçeriği

 • Özel Öğrenme Güçlüğü Nedir?
 • Özel Öğrenme Güçlüğü’nün Tanılama ve Teşhis Süreçleri
 • Özel Öğrenme Güçlüğü’nün Bilişsel, Gelişimsel, Eğitsel Süreçleri
 • Özel Öğrenme Güçlüğü’nün alt alanları Disleksi-Diskalkuli-Dispraksi-Disgrafi hakkında teorik ve uygulamalı bilgilendirme.
 • Okuma-yazma-matematik ve motor becerilerin eğitsel desteklenmesi
 • Özel Öğrenme Güçlüğü’ne eşlik Eden Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozulukluğu’nun (DEHB) tanılama ve tedavi süreci
 • DEHB’li öğrencilerin nasıl desteklenmesi gerektiği
 • Özel Öğrenme Güçlüğü olan bireylerde dil gelişimi özellikleri ve gelişim süreçleri
 • Özel Öğrenme Güçlüğü olan bireylerde motor planlama ve eğitim süreci
 • Özel Öğrenme Güçlüğü olan bireylerde psikolojik süreçler ve öğretmen desteği
 • Eğitim Sonu Sınavı

Kimler Katılabilir?

 • Özel Eğitim Öğretmenliği Mezunları
 • Psikoloji ve PDR Mezunları
 • Sınıf Öğretmenliği Mezunları
 • Çocuk Gelişimi Mezunları
 • Okul Öncesi Öğretmenliği Mezunları
 • Ergoterapi Bölümü Mezunları
 • Dil ve Konuşma Terapisi Mezunları

 • İlgili bölümlerin 4. Sınıf öğrencileri 


Eğitimin Ücreti

Program Ücreti: 3.000 ₺

Öğrenci Ücreti: 2.000 ₺


Eğitim Yeri, Tarih ve Saatleri

Yer : Biruni Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi

Eğitim Tarihi : 

Eğitim Günleri : Cumartesi-Pazar

Saatler : 10.00- 17.00


Eğitmen Kadrosu

 • Doç. Dr. Esengül Kayan
 • Öğr.Üyesi Şaziye Seçkin Yılmaz
 • Özel Eğitim Uzmanı ve Kültür Üniversitesi Çocuk Gelişimi Programı Öğr. Gör. Celil Soylan
 • Özel Eğtim Sınıf Öğretmeni Ramazan Gülbahçe
 • Gelişim Psikoloğu Ecem Öztuna Sarı

Kısa Özgeçmiş

Celil Soylan: Celil Soylan1998 yılında Gazi Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünden mezun olduktan sonra İlk öğretmenlik görevine iki yıl Ankara’da başlamıştır. Daha sonra 2001-2004 yılları arasında İstanbul’da Eğitim Uygulama Okulu’nda görev yapmıştır. Akabinde, özel bir eğitim kurumunda 6 yıl Eğitim Koordinatörlüğü görevini yürütmüştür. 2012/2013 yılları arasında Aydın Üniversitesi Çocuk Gelişimi Ön Lisans Program kapsamında Okutman olarak görev yapmıştır. 2013 senesinde DysLang AB projesi kapsamında gerçekleştirilen Disleksi, Çokdillilik ve Yabancı Dil Öğrenimi Kurultayı’na katılmıştır. 2013 senesinde DO Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’ni kurarak disleksili çocuklarla ilgili olan çalışmalarını arttırmıştır. Bu esnada 2014 yılı Disleksi Kongresi bünyesinde konuşmacı olarak yer almıştır. Yine 2015 senesinde Disleksi Çalıştayı’na konuşmacı olarak katılmıştır. 2016 senesinde Yeditepe Üniversitesi bünyesinde Eğitim ve Öğrenci Koçluğu programı ile Eğtiitm Danışmanlığı programlarını tamamlamıştır. 2018 senesinde Mersin ili geneli rehber öğretmenleri ile Disleksi semineri ve atölye çalışmaları gerçekleştirmiştir. Şuan halen Kültür Üniversitesi Çocuk Gelişimi Programı kapsamında Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda, DO Florya Özel Eğitim Merkezi bünyesinde disleksili çocuklarla çalışmaya devam etmektedir. DO Florya Özel Eğitim Merkezi bünyesinde ‘Disleksi’ ile ilgili Türkiye genelinde eğitim, seminer ve konferanslar vermeyi sürdürmektedir.

Dr. Öğr. Üyesi Esengül Kayan: 2007’de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları İhtisasını 2008-2014 yılları arasında Marmara Üniversitesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana bilim Dalında tamamladı. Asistanlık dönemi boyunca Bilişsel-Davranışçı Terapi ve Psikodinamik Terapi eğitimlerine devam etti, ilgili teorik ve süpervizyon tamamladı. 2012 yılında 4 ay boyunca Dünya Sağlık Örgütünün Cenevre merkezinde ruhsal hastalıkların uluslararası sınıflaması ve terminolojisi alanında çalıştı. 2014-2015 yıllarında mecburi hizmetini yerine getirmek üzere Çanakkale Devlet Hastanesinde görev yaptı.1 yıl Medical park Gazionmanpaşa Hastanesinde çalıştı, 2016 yılında Beykent Üniversitesi’nde öğretim üyeliğine başladı. Psikoloji ve çocuk gelişimi bölümlerinde dersler verdi. Çocukların da ha rahat hissedeceği bir ortamda çalışmak ve psikoterapi hizmetlerini daha kaliteli sunabilmek için 2017 yılı itibari ile kendi terapi merkezinde ve ekibi ile birlikte çalışmalarını sürdürmektedir.

Dr. Öğr. Üyesi Şaziye Seçkin Yılmaz: Niksar doğumlu Şaziye SEÇKİN YILMAZ,  2009 yılında Gazi Üniversitesi Özel Eğitim Bölümünden lisans mezuniyetini almıştır. 2011 yılında ilk Yüksek Lisansını Ankara Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Ana Bilim Dalında alan YILMAZ, ikinci Yüksek Lisansını 2018 yılında Anadolu Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı’ndan almıştır. Doktorasını da 2017 yılında Ankara Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Ana Bilim Dalından alan SEÇKİN YILMAZ, Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünde Doktor Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Ramazan Gülbahçe: Ramazan Gülbahçe Çanakkale 18 Mart Üniversitesi sınıf Öğretmenliği Bölümü’nü bitirdikten sonra 2009 senesinde Özel Eğitim Öğretmenliği sertifika kursunu tamamlayarak özel gereksinimi olan çocuklarla çalışmaya başladı. İlköğretim öğrencilerinin okul derslerindeki eksiklikleri kapatmalar için çalışmalarda bulundu. Aynı zamanda MEB’e bağlı okullarda öğretmenlik görevlerini sürdürdü. 2009-2011 yılları arasında özel eğitim kurumlarında özel eğitim uzmanı olarak çalışmaya başladı. 2012-2016 yılları arasında İstanbul içerisindeki özel kurumlarda çalışma hayatını sürdürdükten sonra 2016 yılında DO Danışmanlık ve Eğitim Merkezi bünyesine katılarak disleksili çocuklarla çalışmaya ağırlık verdi. Birçok seminer, kongreye katılım sağladı. Şuan halen kurucu ortağı olduğu DO Florya Özel Eğitim Merkezi bünyesinde disleksili çocuklarla çalışmalarını devam ettirmektedir.

Uzm. Psk. Ecem Öztuna Sarı: Ecem Öztuna Sarı, lisans eğitimini burslu olarak Beykent Üniversitesi Psikoloji bölümünde tamamlamıştır. Erasmus programı ile Polonya’nın başkenti Varşova’da bulunan University of Social Sciences and Humanities isimli okulda eğitimine devam etmiştir. Lisans eğitimi esnasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ve özel bir eğitim danışmanlık merkezi bünyesinde staj görmüş ve Bahçelievler Çocuk Esirgeme Kurumu bünyesinde gönüllü ablalık yapmıştır. Lisans eğitimi sonrası yarı zamanlı olarak özel anaokullarında ebeveynlere danışmanlık vermiş ve çocukların gelişim süreçlerini takip etmiştir. 2012 yılında, İstanbul Üniversitesi bünyesinde açılan Pedagojik Formasyon programını da bitirdikten sonra iki senelik çalışma hayatının ardından İngiltere’nin Canterbury şehrinde University of Kent bünyesinde Gelişim Psikolojisi (Developmental Psychology, MSc) üzerine yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Yüksek lisans öğrenimi bittikten sonra İzmir’de özel bir çocuk-genç psikiyatri kliniğinde çalışmaya başlamış ve 2 senelik çalışma deneyimi ardından İstanbul Do Danışmanlık ve Eğitim Merkezi bünyesinde çocuk ve gençlerle çalışmaya başlamıştır. Şuan halen kurucu ortağı olduğu DO Florya Özel Eğitim Merkezi bünyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Uyguladığı teknikler arasında Theraplay Oyun Terapisi, EMDR, Bilişsel Davranışçı Terapi; uyguladığı testler arasında Moxo Dikkat Testi, WISC-R, WISC-4, MMPI, GISD-B, CAT, AGTE, Stroop Test, Bender Gestalt, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi; bir grup çalışması olarak Attentioner-Dikkatimi Topluyorum programı; bilgisayar destekli kognitif terapi olarak Rehacom ve Neurofeedback bulunmaktadır.

Önemli Not:

 BAŞVURU YAPAN ADAYLARIN ÖDEDİKLERİ ÜCRET HANGİ SEBEPLE OLURSA OLSUN İADE EDİLEMEZ. LÜTFEN BAŞVURUNUZU YAPMADAN ÖNCE BİLGİLERİ DİKKATLİ BİR ŞEKİLDE OKUYUNUZ VE İADE TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.