Eğitimin Tanımı

Duyusal işlem bozukluklarında duyu bütünlüğü I alanlara duyu bütünleme tedavisi II şeklinde verilecektir. I. Kursta teorik ve değerlendirme anlatılmıştır.  I. Kurs sonrasında öğrenciler birer olgu değerlendirmesi yapacaklardır. 2. Kursta Müdahale programının planlanması ve uygulanması anlatılacaktır.  


Eğitimin İçeriği

Problemlerin modülasyon ve praksis test sonuçlarının yorumlanması ve tedavi programının planlanması anlatılır. Duyu Bütünleme tedavisinde prensipler ve Duyu bütünleme yaklaşımlarının oyun ve aktivite eğitimi ile ilişkisi incelenir. Tedavi için materyalleri gözden geçirilir. Modülasyon problemleri, dispraksi, postüral problemler, bilaterai bütünleşme ve bedensel motor planlama sorunlarına yönelik yaklaşımlar anlatılır. Duyusal işlemleme sorunlarının davranışsal ve fonksiyonel problemlere yönelik tedavinin dengelenmesi ve uygulama örnekleri gözden geçirilir. Olgu değerlendirmeleri yapılır. Disleksi, gelişimsel koordinasyon bozuklukları , serebral palsi, otizm spektrum gibi farklı bozukluklarda duyu bütünleme yaklaşımları gözden geçirilir.

Eğitmen: Prof. Dr. Hülya Kayıhan

Kimler Katılabilir: Ergoterapist ve fizyoterapist, mezun ve öğrenci


Ön Kayıt ve Kesin Kayıt İşlemleri

Ön kayıt: Başvurmak istediğiniz eğitim; kesin kayıt döneminde değilse, sağ üst köşede bulunan başvuru butonundan ön başvuruda bulunabilirsiniz. Kesin kayıtların açılması ile tarafınıza mail ile bilgi verilmektedir.

Kesin kayıt: Eğitim kesin kayıtlarının açılması itibariyle aşağıdaki link üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Kesin kayıtlar eğitim başlamadan 20 gün önce açılmakta ve kontenjanın dolmasıyla kapatılmaktadır.

Kesin kayıt işlemleri için: https://birsem.biruni.edu.tr/apply.php

Eğitim Yeri, Tarih ve Saatleri

Yer: Biruni Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi

Eğitim Tarihi: 17-18-19-20 Mayıs 2023  

Eğitim Günleri: Çarşamba-Perşembe-Cuma-Cumartesi

Eğitim Saatleri: 19.00-23.00

Eğitim Süresi: 16 saat teorik ve pratik, üç ay olgu sunum raporlarının değerlendirilmesi

Eğitim Ücreti: 950 TL

Öğrenci ve Akademisyen Ücreti: 750 TL

Katılım Belgesi: Eğitim sonunda katılımcılarımıza Biruni Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Rektörlük onaylı ve E-Devlet onaylı Eğitim Sertifikası verilecektir.


Eğitmen Kadrosu Kısa Özgeçmiş

PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN

Bu konudaki yeterlilikleri, aldığı kurs ve eğitim sertifikaları: The Use of a Cognitive Approach in the Rehabilitation of Hemiplegic Upper Extremity for OT and PT Jean- Pierre Bleton, , ( F ) 06/12 June 1994, Copenhagen Sensory Integration Elisabeth Sochting Mag Phil psyhology SI instructer Daniele Schlager OTR SC Istructer Vice- president of Austrian Association for Sensory Integration and Affiliated with SIGN Academie für Ergotheraphe Vienna European Network Occupational Therapy Higher Education, 06/12 June 1994, Copenhagen., Training Course, Jtech Medical Ind., Salt Lake City, Utah, USA, 5-7 December 2000., Certified Sensory Integration Therapist –SIPT Board Certification Licensed Physical Therapist, Registered/Licensed SIPT., “TOMATİS” İşitme Terapisi Eğitimi , 05 – 08 Eylül 2016 , Valeria Gas ., CBT – Biofeedback “Uygulamalı İleri CBT Teknikleri” Eğitimi, Hacettepe Üniversitesi, 17 – 21 Nisan 2017 Ankara, Yaratıcı Beceriler Eğitimi Hacettepe Üniversitesi,03 – 11 Nisan 2017, Patricia DeWITT ve Daleen CASTELEIJN., CBT – Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi II – 10 – 15 Ekim 2016, Ankara, Milosh Slepecky ve Antonina Kotianova , Ankara. , Kognitif terapi, Cognitive brain tree, 2016 İngiltere . , Öz Farkındalık ve Beden Farkındalığı Eğitimi “Somatik Deneyimleme” 20 – 23 Haziran 2017 Hacettepe Üniversitesi, Ursula Fürstenwald., MOHO (İnsan Uğraşı Modeli) Eğitimi, Prof. Patt DeWitt ,22 – 26 Mayıs 2017, Ankara.

Kurs Eğitmeninin Konu İle İlgili Önceki Tecrübeleri

Lisans ve lisansüstü seviyede ders, ulusal ve uluslararası bildiri, konferanslar, uluslararası gözlem ve çalışma deneyimi

Kurs Eğitmeninin Yeterlilik Belgeleri

The Use of a  Cognitive Approach in the Rehabilitation of Hemiplegic Upper Extremity for OT and PT Jean- Pierre Bleton, , ( F ) 06/12 June 1994, Copenhagen 

Sensory Integration Elisabeth Sochting mag phil  psyhology SI instructer Daniele Schlager OTR  SC IstructerVice- president of Austrian Association for Sensory Integration and Affiliated with SIGNAcademie für Ergotheraphe Vienna European Network Occupational Therapy Higher Education, 06/12 June 1994, Vienna

Training Course, Jtech Medical Ind., Salt Lake City, Utah, USA, 5-7 December 2000 

Certified Sensory Integration Therapist –SIPT Board Certification Licensed Physical Therapist, Registered/Licensed SIPT İstanbul

Brain tree cognitive  training 10-16 ocak 2016 İngiltere

Ursula Fürstenwald; Öz Farkındalık ve Beden Farkındalığı Eğitimi “Somatik Deneyimleme”

20 – 23 Haziran 2017, Ankara