BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ


KPSS NEDİR?

KPSS her yıl yapılıyor mu?

Evet, KPSS her yıl yapılmaktadır. Ancak her yıl her öğrenim düzeyi sınava girememektedir.

Tek yıllarda yapılan KPSS

Tek yıllarda yapılan KPSS’ye sadece lisans (4 yıllık) mezunları katılabilmektedir. Tek yıl puanlar, A grubu memurluk ve öğretmenlik başvurularında kullanılabilmektedir. Öğretmen adayları P10 ve P121 puan türleri ile tercih yapmaktadır. Diğer puanlar (P93-P94 hariç) ise A grubu alımlarda kullanılmaktadır.

Çift yıllarda yapılan KPSS

Çift yıllarda yapılan KPSS’ye lise, önlisans ve lisans mezunları katılabilmektedir. Çift yıl puanları A grubu, B grubu ve öğretmenlik atamalarında kullanılmaktadır. Şimdi puan türü bakımından bunları detaylı ele alalım.

Öğretmenler için KPSS

KPSS ile öğretmen olabilmek için Cumartesi sabah (Genel Kültür-Yetenek), Cumartesi öğle (eğitim bilimleri) ve sonraki haftalarda yapılan ÖABT (eğitim alan bilgisi) oturumlarına girilmesi gerekir. Bu sınavlar 2016 için 22 Mayıs’da yapılacaktır. Öğretmenlik tercihleri P10 ve P121 puan türleri ile yapılır. Öğretmenlik için KPSS’ye sadece lisans mezunları veya puanın geçerli olduğu 1 yıl içinde mezun olabilecek durumda olanlar girebilir. Öğretmen adayları için başka önemli nüanslar da olduğu için başka bir haberimizde konuyu daha da detaylandıracağız.

A Grubu için KPSS

A grubu meslekler müfettişlik, uzmanlık, kaymakamlık gibi mesleklerdir. Bu mesleklere girebilmek için KPSS’de Cumartesi sabah (Genel Kültür-Yetenek) ve Pazar sabah-öğle (alan bilgisi) oturumlarına katılmak gerekmektedir. Bu sınavlar 2016 Temmuz ayında yapılacaktır. A grubu alımlarda b grubu, öğretmenlik ve imam puanları haricindeki puanlar kullanılır. Bu puanlar 117 tanedir. A grubu KPSS’ye sadece lisans mezunları veya puanın geçerli olduğu 2 yıl içinde mezun olabilecek durumda bulunanlar başvurabilir.

B grubu için KPSS

Öğretmenlik ve a grubu meslekler haricindeki memurluk kadrolarına B grubu kadroları denir. Memur, bilgisayar mühendisi, kaloriferci, hizmetli, mühendis, tekniker, teknisyen, ebe, hemşire gibi unvanlarda çalışılır. B grubu KPSS her öğrenim düzeyi için farklı tarihlerde yapılır.

Lisans KPSS MAYIS 2016’da yapılacak ve adaylar sadece Cumartesi sabah (Genel kültür yetenek) oturumuna katılacaklardır. Bu oturumda adaylarda 120 dakika verilecek ve 120 soru sorulacaktır. Bu sınav ile adayların P3 puanı hesaplanacak ve sadece bu puanla B grubu tercihlerde bulunabileceklerdir. Bu puan 2 yıl geçerlidir.

Önlisans

Önlisans (2 yıllık) KPSS, 2016 EKİM sonunda yapılacaktır. Adaylar sadece 22 Ekim C.TESİ (Genel kültür yetenek) oturumuna katılacaklardır. Bu oturumda adaylarda 120 dakika verilecek ve 120 soru sorulacaktır. Bu sınav ile adayların P93 puanı hesaplanacak ve sadece bu puanla b grubu tercihlerde bulunabileceklerdir. Bu puan 2 yıl geçerlidir.

Lise KPSS, 2016 EKİM sonunda yapılacaktır. Adaylar sadece 23 Ekim Pazar (Genel kültür yetenek) oturumuna katılacaklardır. Bu oturumda adaylarda 120 dakika verilecek ve 120 soru sorulacaktır. Bu sınav ile adayların P94 puanı hesaplanacak ve sadece bu puanla B grubu tercihlerde bulunabileceklerdir. Bu puan 2 yıl geçerlidir.

KPSS B memurluk atamaları nasıl yapılır?

KPSS B memurluk atamaları merkezi ve kurumsal atama olmak üzere iki farklı şekilde yapılır.

KPSS memurluk “merkezi atamaları” ne zaman yapılmaktadır?

KPSS B  memurluk merkezi atamaları, 2 yıl boyunca Kasım ve Haziran aylarında yapılmaktadır.

KPSS B memurluk “kurumsal atamaları” ne zaman yapılmaktadır?

KPSS B  kurumsal atamaları, ilgili kurumların belirleyeceği tarihlerde yapılır.

 KPSS B kadrolarına atanmak için hangi puan türleri kullanılmaktadır?

 KPSS B kadroları için gerçekleştirilen atamalarda lisans mezunu adaylar için P3, önlisans mezunu adaylar içni P93, Lise mezunu adaylar için P94 puan türleri geçerli olmaktadır.

KPSS B memurluk atamalarında yaş sınırı var mıdır?

 Genel olarak 18 yaşını tamamlayanlar devlet memuru olabilirler. B grubu kadrolar için üst yaş sınırı yoktur. Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler ise en az 15 yaşını doldurmuş ve mahkeme kararı ile reşit kılınmış olmak şartı ile devlet memurluklarına atanabilirler. 

KPSS HAZIRLIK EĞİTİMİ
HAFTASONU GRUBU
GÜNLERİ CUMARTESİ – PAZAR
SAATLERİ C.TESİ 10.00 – 16.00 / PAZAR 10.00 – 16.00
DERSLER
Matematik 68 saat
Türkçe 23 saat
Tarih 45 saat
Coğrafya 22 saat
Vatandaşlık 22 saat
Deneme Sınavı 20 saat
BAŞLANGIÇ TARİHİ 19 Mart 2016
TOPLAM SAAT 200 SAAT
EĞİTİM YERİ Biruni Üniversitesi
PROGRAM ÜCRETİ Biruni Üniversitesi Öğrencilerine 1.200 TL(KDV Dahil) / 9 Taksit

Dışarıdan Katılımcılara 1.500 TL (KDV Dahil) / 9 Taksit

KİTAP Modüler Soru Bankası

Modüler Konu Anlatımlı

Çözümlü Deneme

Uzaktan Eğitim

Kayıt için gerekli evraklar,

– Kimlik Fotokopisi

– Ücretin yatırıldığına dair dekont

– Ön kayıt Formu

NOT: Kursun açılabilmesi için en az 25 katılımcının olması gerekmektedir.

ADAYLARIN KURS ÜCRETLERİNİ YATIRACAKLARI HESAP NUMARALARI:

Hesap Adı: Biruni Üniversitesi

Banka: Türk Ekonomi Bankası-Beşiktaş Şb.

IBAN No: TR23 0003 2000 0000 0069 2724 45